Zadanie Inwestycyjne EC Sejny
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach posiadała i eksploatowała trzy kotłownie opalane węglem kamiennym, dostarczających ciepło dla celów centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (co/cwu) do trzech węzłów dystrybucyjnych. W ramach systemu ciepłowniczego Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach zaopatrywała w ciepło co/cwu ponad 30 obiektów mieszkalnych, o liczbie mieszkań 790, o łącznej powierzchni ponad 44.000 m2. Całkowita moc cieplna wymagana do zapewnienia ciepła co i cwu wynosiła 4,5 MWt, natomiast roczne zapotrzebowanie na ciepło (co/cwu) wynosiło około 36.800 GJ.
Na podstawie zawartych umów pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową w Sejnach a EC Sejny Grupa CEDR Energo sp. z o.o., EC Sejny Grupa CEDR Energo sp z o.o. zobowiązało się do:
– wybudowania, uruchomienia i eksploatacji nowego źródła ciepła zasilanego paliwem w postaci zrębki drzewnej o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 4 MWt na zrębkę drzewną,
– połączenia magistralną siecią ciepłowniczą trzech węzłów dystrybucyjnych,
– wybudowania i eksploatacji indywidualnych węzłów ciepłowniczych co/cwu w obiektach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach
– realizacji zaopatrzenia w ciepło na okres 17 lat od dnia zawarcia pakietu umów
Lokalizacja Nowej kotłowni (źródła ciepła) została ustanowiona na obszarze jednej z kotłowni należącej do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, przy ul. Wojska Polskiego 19A w Sejnach. Urządzenia technologiczne poprzedniej kotłowni zostały zdemontowane, a budynek kotłowni został wyburzony. Zachowana została jedynie część kotłowni jako awaryjnej kotłowni olejowej (szczytowo-rezerwowej)o mocy zainstalowanej 0,75 MWt,
W ramach wybudowania – realizacji nowej kotłowni okazało się niezbędne przemieszczenie podziemnych sieci inżynieryjnych oraz wybudowanie Wewnętrznej Linii Zasilającej w energię elektryczną obiekt (sieć kablowa o długości 300 mb z infrastrukturą).
Nowa kotłownia składa się z dwóch obiektów budowlanych: hali kotłowni, oraz magazynu paliwa – zrębki drzewnej. W kotłowni zainstalowane zostały dwa kotły przeznaczone do opalania zrębkami drzewnymi polskiej firmy FAKO SA z Rumii o mocach nominalnych 3 MWt oraz 1 MWt.
Ze względu na przygotowanie nowego projektu developerskiego przez przedsiębiorstwo Baltic Invest, w realizowanej kotłowni przewidziano przestrzeń dla realizacji montażu kolejnego kotła opalanego zrębkami drzewnymi o mocy nominalnej 1 MWt. EC Sejny Grupa CEDR Energo sp z o.o. zainstaluje wspomniany kocioł po zawarciu stosownych umów z Baltic Invest dla zapewnienia zaopatrzenia w ciepło planowanych czterech budynków mieszkalnych.
Magazyn paliwa zrębki drzewnej – jest został wyposażony w kompletne w pełni zautomatyzowane systemy magazynowania i podawania paliwa do kotłów ciepłowniczych w tym m.in. ruchomą podłogę. Hala magazynowa paliwa została wykonana jako konstrukcja żelbetonowa z biologicznie czynnym dachem opartym na konstrukcji stalowej. Hala kotłowni została wykonana częściowo jako konstrukcja żelbetonowa a częściowo jako konstrukcja stalowa obłożona płytami warstwowymi.
W październiku 2021 roku została oddana do eksploatacji magistralna sieć ciepłownicza łącząca ciepłownicze węzły peryferyjne (w lokalizacjach kotłowni opalanych węglem kamiennym należących do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach).
EC Sejny Grupa CEDR Energo sp z o.o. zainstalowała na swój koszt i własnym staraniem 29 indywidualnych węzłów ciepłowniczych co/cwu produkcji Danfoss w obiektach przewidzianych dla dostaw ciepła, zarządcy lub właściciele trzech obiektów instalują indywidualne węzły ciepłownicze na koszt.
Pozwolenie na budowę magistralnych sieci ciepłowniczych zostało wydane przez Starostwo Powiatowe w Sejnach dnia 12.04.2021 zaś pozwolenie na budowę kotłowni zostało wydane przez Starostwo Powiatowe w Sejnach dnia 02.06.2021. Na przełomie lutego i marca 2022 nowa kotłownia rozpocznie dostarczanie ciepła do sieci ciepłowniczej w trybie próbnym. Uruchomienie kotłowni po zakończeniu okresu próbnego wytwarzania ciepła planujemy latem 2022 roku.
Kotłownia EC Sejny działa od 16.05.2022.